Özellikle böyle başlık yazdım ki Google'a "Yamaha R25 Telefon Tutucu", "R25 Telefon Aparatı" gibi aramalar yaparsanız tam olması gereken yere gelin diye. Çünkü motosiklet.net'de bir kaç tane başlık var. Facebookta ise yine YZF R25 gruplarında sayısız başlık açılmış ancak çözüm yok.

Öncelikle Telefon tutacağının motosiklette kullanmak için 3 adet alternatifiniz var.

1- Gidon Aparatı. bunlar genelde resimde gösterdiğim gibi oluyor ancak R25'te böyle bir alan olmadığı için ne yazık ki bu çözümü biz uygulamayacağız.
2- Esnek Gidon Aparatı. Bu olabilir. Bildiğiniz kablo tutucu birleştirici gibi çektikçe sıkışalayan plastik tutacak ile beraber telefonunuzu kullanabiliyorsunuz.

3- Ayna Aparatı. İşte biz bunu kullanacağız. R25 inizin aynasına bakıyorsunuz bir de resime garip geldi değil mi :) Merak etmeyin tam olarak bunu kullanıyoruz.

R25 'in gidonunda resimde de gördüğünüz gibi MT25'lerdeki gibi ayna'nın konulacağı bölümler birer tıpa aracılığı ile kapatılmış durumdalar.
Öncelikle bu tıpaları çıkarıyoruz. Sonra bu tıpanın olduğu yeri vidayla kapatacakmış gibi bir adet Vida bulmamız gerekiyor. Bunu da Somuncu/vidacı/hırdavatçı gibi esnaflardan temiz edebiliyorsunuz. 10mm/1.5 gibi bir değer ile satılıyormuş.

Şimdi satın alacağımız ayna aparatına gelirse Scooter'lar için Ayna bağlantılı Telefon Aparatı olarak şu ekrandakine benzer bir adet ayna aparatı alıyoruz. Bu arada telefon tutucuların yağmura dayanıklı olan kapalı ve fermuarlı olanlarını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü diğerleri hem su alabiliyor ya da hızla giderken telefonunuz fırlayıp gidebiliyor :) Şaka değil internette videoları mevcut :)

Gerisini anlatmama gerek yok sanırım. Telefon tutucunun bağlantı değilinden vidayı geçirerek gidonunuza vidalıyorsunuz. Bitti gitti.

Vidanız eğer biraz büyükse ek olarak benim yaptığım gibi yükseltmek için Somun kullanabilirsiniz.