Wordpress Bloğum yavaş çalışıyor diyor ve bir şekilde bu makaleye erişiyorsanız tam doğru yerdesiniz.

Öncelikle sitenizin yavaş çalışma sebeplerine bir bakalım.

Herşeyden önce websayfanız ki Wordpress için konuşursak PHP script yazılım dili kullanılarak hazırlanmış bir blog sistemidir ve veritabanı olarak da MySQL kullanır. Sunucu olarak genelde Apache tercih edilmekle beraber NGINX, ISS vb PHP yorumlayabilen sunucularda da rahatıkla çalışabiliyor.

Bilgisayarınızı bir düşünün, belirli bir RAM / İşlemci ve Harddiski var ve özellikle aynı anda çalıştırabildiğiniz program sayısı da bilgisayarınızın RAM 'i ile doğru orantılı.

İşte Web yazılımlarında da sayfanızı her ziyaret eden kişide çalışan kod bloğu için server 'da belirli miktar CPU ve RAM kullanılır. Haliyle web sayfanıza yapılan her istekte bunlar kuyruğa alınır ve işlemler yapıldıkça kaynak kullanımınız artar. Kaynak kullanımı sunucunuzun limitlerine ulaştığında ise "sitem yavaş açılıyor" dersiniz.

Elbette buna sunucunuzun bulunduğu ülke, ping süresi, sunucunuzdaki statik yüklenen dosyalar (css, js, ...) da dahildir.

Isimtescil, Natro, Sadecehosting gibi shared hosting dediğimiz 1GB Alan / 1 TB Bandwidth limit yıllık 50₺ gibi sunuculardan kullanıyorsanız, bu server'larda sizin siteniz gibi binlerce site olduğunu unutmayın. İşte bu makinanın sahip olduğu RAM ve CPU bu binlerce site arasında git gel yaparken siteniz haliyle yavaş açılıyor.

Burada önerim artık 2017 yılında biraz da olsa bu işin içindeyseniz Dedicated Host dediğimiz kişisel makinaların kullanımı.

Güzel tarafı bunu artık DigitalOcean gibi sistemler size neredeyse koda dokunmadan yapma imkanı veriyor.

Öncelikle DigitalOcean'a üyelik açıyoruz. İlk açılışta da kullanabileceğiniz 10$'ı direk hesabınıza yüklüyor :)

Sonrasında Create Droplet diyerek bir tane makina oluşturuyoruz.
Bölge seçiyoruz (Amsterdam tercih sebebi) OneClick Software'den Wordpress seçiyoruz ve devam diyoruz.
İşte bu kadar.

bir seferlik SSH Client ile dropletinize girmeniz gerekiyor.
ondan sonra Bloğunuz hazır.

http://droplet-ip-adresi/wp-admin
yazayarak kuruluma başlayabilirsiniz.
Hayırlı olsun.