Dijital Pazarlama alanında faliyet gösteriyorsanız,yakından ilgiliyseniz bu başlık komik gelebilir size. Ancak bunu yazmaktaki amacım; tamamen Google'a "UTM NEDİR" yazan birisi geldiğinde en azından faydalı bir bilgi bulması

UTM Nedir?

Açılımı Urchin Tracking Module olup sizin herhangi bir web sayfası URL'inin sonuna parametre ekleyerek (Bunlara yazılımcılar arasında url query strings diyoruz) ölçümleme yapmanızı kolaylaştırmaktır.

UTM linklerinizin içerisine eklediğiniz ekstra bilgi parçaları olduğu için hemen hemen her dijital ortamda kullanılabilir. Özellikle Sosyal Medya paylaşımları ve internet reklamcılığında sıkça kullanabilirsiniz.

UTM Nelerden Oluşur?

UTM 5 adet parametreden oluşur. Bunlar:
1-utmchampaign: Kampanya Adı (zorunlu)
2-utm
source: Kaynak Kaynağı (zorunlu)
3-utmmedium: Pazarlama Aracı (zorunlu)
4-utm
term: Anahtar kelime reklamında kelime tanımlama (opsiyonel)
5-utm_content: İçerik (özellikle A/B testlerinde farklı reklamları ayırt eder siz farklı bir amaçla kullanabilirsiniz)(opsiyonel)

Nasıl UTM Eklerim?

Şöyle bir örnek olabilir

www.harmankaya.info/?utmsource=Facebook&utmmedium=FBCampaign5Ocak&utm_campaign=TanitimYazisi

Böyle bir link verip, Google Analytics'de özellikle Acquisation->Campaigns bölümünü inceleyerek, ne kadarlık bir trafiğin bu kampanyalardan geldiğini ölçebilirim.

Mesela harmankaya.info'ya verdiğim twitter ve facebook reklamlarınA GÖRE NE KADARLIK trafik geldiğin görüyorum.

Kabaca aynı link için eğer konuşursak, bu rakamlara göre eğer aynı ücreti harcamışsam Facebook'tan daha fazla kullanıcı gelmiş diyebilirim. (Bakkal Hesabı.)

Mesela sıklıkla kullandığım Shopify Analytics'de de UTM bölümünü gördüm

Bu linkleri oluşturmak karışık mı ?

Buyurun o zaman direk Google'ın oluşturduğu Google UTM Link Builder