UPS’in bumareng teknolojisi diyebileceğimiz proje ile, teslimat aracından havalanıp bir eve paket teslim ettikten sonra aracın sürücüsü ayrı bir teslimat yapmak için aracı sürmeye devam ederken araca geri dönen drone testinin başarılı bir biçimde gerçekleştiriyor. Aynı anda iki teslimat.
Özellikle dolambaçlı yollarda oldukça işlevsel olan yöntemde, drone’lar; Amazon’un drone’lu ilk denemelerinin 2 katı ağırlığı yani 10 kilogramı taşıyabilecek güce sahip. Her ne kadar drone’ların yaptığı iş çok basit gibi görünse de şirketin hesaplarına göre drone’lar sayesinde bütün UPS kamyonları yıllık ortalama 1 mil daha az yol yapacak ve bu sayede şirket 50 milyon dolar tasarruf edecek.

Tabi sistemin hemen kullanılamamasının tek nedeni henüz test aşamasında olması değil. Federal Havacılık Dairesi(FAA), ABD’de drone’ların belirli ticari amaçlarla kullanılmasına izin veriyor olsa da daha önce Amazon ve bazı drone üreticileriyle karşı karşıya gelmiş ve drone kullanmalarına engel olmuştu. UPS şimdi FAA’ya öneriler sunarak drone ile kargo teslimatı için izin almaya çalışacak.