Ubuntu hakkında son dönemlerde en çok sorulan sorulardan biri, işletim sisteminde kurulum aşamasında root kullanıcısının neden olmadığı hakkında. Linux kullanmaya yeni başlayanlar zaten forumlardan okuduklarını takip ederek bunu kendilerine fazla dert etmeden bilgisayarları kullanıyorlar. Daha tecrübeli kullanıcılar da zaten Linux kullanabildikleri için kendilerine bir çözüm buluyorlar.

Ubuntu, daha kurulum sırasında root hesabının kullanımını kapatıyor. Root hesabı yerine kullanıcıların root işlemlerini yapabileceği sudo komutunun kullanımına bizi alıştırmaya çalışıyor. Ubuntu 6.06 sürümünden itibaren kullanıcılar sudo komutunu kullanıp, daha sonra kendi hesaplarının şifresini girerek root işlemlerini yapabiliyor.

Her ne kadar bu son kullanıcıların 99.9% için gayet kullanışlı olsa da, benim gibi bazı kullanıcılar yazdıkları her satırın başına sudo eklemek istemiyorlar. Malum bazı alışkanlıkları değiştirmek çok zor.Peki root hesabını etkinleştirip shell penceresinde superuser olarak Ubuntu Linux’u kullanmak için ne yapmak gerekiyor. Yapmanız gereken çok basit,

$ sudo passwd root

Bu komuttan sonra öncelikle kullandığınız kullanıcı hesabının şifresini girmeniz gerekiyor. Şifreniz kabul edildikten sonra root için kullanmak istediğiniz şifre ve arkasından onayı soruluyor. Root için bir şifre seçtikten sonra root olarak kullanmak istediğiniz terminal penceresine aşağıdaki komutu yazarak root olarak bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz.

$ su –

Eğer ilerleyen zamanlarda herhangi bir sebepten dolayı root hesabını disable etmeniz gerekirse,

$ sudo passwd -l root ( – isaretinden sonraki kucuk L harfi)