Cep’ten özel araç çağırma sistemi ABD’li Uber’in sürücülerine Türkiye’de ceza kesiliyordu. Sürücülere araç bağlama cezasından sonra araca binenlere de ceza kesilmeye başladı.
Daha önce “yasal olmadığı” gerekçesiyle İstanbul’da hizmet veren araçları polis tarafından bağlanmıştı hatırlıyorsanız. Detay

Uber’i kullanan müşterilere de artık ceza kesilmeye başlandığı haberleri yaygınlaşmaya başladı.

Hürriyet Gazetesinden Ahmet Can’ın haberine göre İstanbul Etiler’de kontrol gerçekleştiren trafik ekipleri, Uber’in Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari modellerle servis verdiği ‘UberXL’ araçlarını bağladı, araçları kullanan yolculara ise 281 TL ceza kesti. Cezanın kesilme gerekçesi ise “yasadışı olan bir ulaşım aracını kullanmak” olarak belirtildi. Kesilen bu ceza ulaşım sektöründe tartışmaları beraberinde getirdi. Yapılan yorumlarda Uber araçlarında şehir içi taşımak için alınan ‘D2 yetki’ belgesinin bulunduğu ve bu yüzden de yasal olduğu ileri sürülüyor. Buna görüşe karşı olarak D2 belgesinin Uber’in ve benzeri servisler için geçerli olmadığı ve taşımacılık kanunu kapsamında korsana girdiği iddia ediliyor.

Söz konusu olaylar için, Uber Türkiye Ülke Müdürü Neyran Bahadırlı ise“Bu tür olayların tekrar yaşanmaması adına gerekli görüşmeleri yapıyoruz. UberXL araçları, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Belediyesi’nden gerekli izinleri temin edip, vergisini vererek çalışan şirketlerdir. Bu hususta araçlar yetkili merciler tarafından lisanslı olduğundan araçlara veya yolculara Karayolları Trafik Kanunu gereği ceza yazılmamalıdır. Uber’in daha çok kitlelere erişmesi ekonomiye, şehir içi ulaşımına ve turizme katma değer sağlamaktadır” dedi.

İşte Türkiye'de girişimlerin takıldığı en büyük problem: Yasal mevzuat. Eğer kök nedene inmezsek bu durum karşısında "Korsan Taksiye İzin Mi Veriyorsunuz" sorusu gelecektir. Halbuki kök nedene indiğimizde zaten Taksi dediğimiz aracın neden plakasının bu kadar pahalı olduğu, hizmet etmek için bu kadar yatırıma neden gerekli olduğu, milatlık 2000 model içi berbat sigara kokan ve temizlikten bir haber 4 tekerlekli yasal araçların kullanılmasının neden yasal olduğunu sorgularsınız.

Über gibi bir oluşumun en kısa sürede bu durumdan kurtulması dileğiyle...