CDN Nedir?

Content Delivery Network'ün kısaltması olarak kullanılan CDN'ler statik içeriklerinizin normalde daha hızlı tarayıcıya ulaştırılması için düşünülmüş bir dağıtım yapısıdır.

Statik içerik olarak da javascript, css, görseller, statik html dosyaları gibi, bir sunucu programlama dili ile dinamik şekilde oluşturulmayan tüm içerikleri dahil söyleyebiliriz.

Neden Kullanmalıyım?

Haliyle siz bir geliştirici olarak diyelim ki DigitalOcen'da Amsterdam'da bir makina kiraladınız diyelim. Oradan bloğunuzu yayın yaptığınız vakit, artık siteniz.com olarak giriş yapıldığında bütün sitedeki statik dosyalar da Amsterdam'dan kullanıcılarınıza servis edilecektir.

Aradaki network uzaklığı ve bağlantı noktası arttıkça hızınız yavaşlayacağı için Türkiye'de siteniz barınmış olsaydı daha hızlı kullanıcılara servis edileceğinden bahsedebiliriz.

CDN'ler bu konuda (hızlandırmak) bize çoklu lokasyonlar sayesinde (Node) her kullanıcıya yakın olan lokasyondan dosyaları servis ederek bir nevi sitenin hızlandırılmasını da sağlamaktadırlar.

Türkiye'de Hangi CDN Kullanılır.

Bir çok firma var. Genelde yabancı firmaların fiyatları biraz daha uygun oluyor. Ancak yabancı bir firma kullanırken dikkat edilmesi gereken kısım, Türkiye'de Node sahibi olmasıdır.

Haliyle KeyCDN kullanırsanız Türkiye lokasyonunda tutulacağı için siteniz DigitalOcean'da Amsterdam'da bile olsa Türkiye'den giriş yapan kullanıcılara Türkiye'den statik dosyalarınız servis edilecektir.

Örnek bir site https://www.otodyo.com/ olsun.

Chrome'da Console açıp Network izlemeye baktığımızda da zaten bahsettiğimiz durumu görebiliyor.

Gördüğünz gibi Otodyo.com farklı bir IP'den gelirken static.otodyo.com ise bambaşka bir IP'den bağlantı ile geldiği görülüyor.

Ne kadar Öderim

KeyCDN yaptığım araştırmalarda $0.04/GB olarak diğer CDN'ler arasında liderliğini koruyor.

Sizler de benim referansımla üyelik yaparak en azından 10$ da bana hediye edebilirsiniz :)

Ben 30$lık bir ödeme yapmıştım 6-7 ay önce ilginç bir şekilde sadece 4$ harcamışım arkadaşlar :)

Ne Gibi Özellikler Var

HTTP2, SSL, Turkiye Pop-Node Desteği ve üst seviye raporlama sistemi sayesinde KeyCDN kullanması çok keyifli bir Cloud sistem.

HTTP/2 HPACK Compression (Huffman Encoding)
GZip sıkıştırma
Cross-Origin Kaynak Paylaşımı (CORS)
Kendi CNAME'ininzi kullanabilirsiniz (cdn.siteniz.com)
Download yapmaya zorlama
Özelleşmiş Header Bilgileri
Anlık Logları Görme
Log aktarma
Özel kural setleri ayarlama Byte-range istekler HTTP
HLS ve HTTP streaming desteği.

Coğrafi olarak da sisteminize ne şekilde erişildiğini ve hangi ülkeden ne kadar trafik aldığınız da görebilirsiniz.

Üyelik Aç