Trello: Organizasyonunuz içerisindeki projeleri, işleri, insanları, durumları ve bir çok şeyi kontrol etmenize yarayan online bir araç.

Örnek vermek gerekirse bir yazılım işi yapıyorsunuz, 10 kişilik bir grup, yazılım geliştiriciler,  testçiler, analistler ve iş geliştirme ekibi diyelim.

Bu süreç içerisinde eğer JIRA ya da benzer bir araç kullanmıyorsanız işiniz gerçekten zor. Çünkü çok işin olduğu, her işin ayrı bir koldan takip edildiği, ve release (canlıya geçiş)  tarihlerini toparlamak bir hayli zordur.

Trello’nun kendi kullandığı Board’a bir göz atalım

https://trello.com/b/nC8QJJoZ/trello-development

 Ekran Alıntısı

Burada Ideas bölümünü bekleyen talepler, In Progress bölümün ise de hali hazırda development’ı ya da testi devam eden talepler olarak düşünebiliriz.

Trello’daki arkadaşların aylık release yaptığını da düşünürsek devreye alınacak iş tamamlandıktan sonra o kartı tutuyorsunuz ve ilgili devreye alım bölümüne sürüklüyorsunuz. İşte bu kadar .

Elbette bu arada yazılım paketinizi de oluştururken buradaki kartları göz önüne aldığınızdan bahsetmiyorum 🙂

iPhone ve Android için mobil uygulaması bulunmakta. Güzel tarafı Push Notfication desteklemekte. Eğer bir kullanıcı sizin hakkınızda bir yorum yazar ya da size bir kart aktarırsa size notification gelmektedir.

Bundan sonraki yazılımda da Trello ve JIRA entegrayonu üzerine bir şeyler anlatacağım.