Sıkıldım Wmware’den. Kendi ekran kartı kendi şusu kendi busu… Bıktım artık Ctrl+Alt yapmaktan. Bastım gitti formatı bugun 10 gb boş bir alana. Hemen internetten sipariş verdiğim Ubuntu 7.10 CD’lerinden birisini sürücüye soktum ve çalıştırdım. Herşey düzgünce çalışıyordu. Kurulum bitti. Ama ekran çözünürlüğü , ATI driverini yüklemediğim için kötüydü. Neyse internette araştırdım taraştırdım(ne demekse) ATI ile ilgili de sağlam bir makale bulamadım. En son bir makale buldum ve ve ilk kısmını yaptıktan sonra ilk restarttan sonra bilgisayar birdaha açılmadı.

Neyse birdaha format… Tekrar kurdum. Derken; yine ATI araştırmalarım devam etti. Bu arada 250 mb lık güncelleme var ve ben kurmuyorum. Özellikle… Eğer şökertirsem sistemi 250 mb boşa mı gitsin. Sealed

Neyse bir döküman daha buldum. Dökümanın ilk başında CTRL + ALT +F2 ye basın diyordu. Basmam ile ekranın kilitlenmesi bir oldu. Sonra yeniden başlattım bilgisayarı ama ne göreyim , benim gül gibi 15.4″ lik monitörüm yanlardan kesilmiş, ortaya kare bir monitör çıkmış. Çözünürlük gayet güzeldi. Ama işte ekran üzerinden saçma durması sinirlerimizi bozuyordu. Son olarak değerli arkadaşım [Salih]’in yardımıyla durumu çözdük.


Önce modemimden 22. portu makinama yönlendirdik. Sonra Terminal yarımıyla SSH’ı kurduk. Ve gerisi sadece root k.adım ve şifremi salihe söylemem oldu. Sağolsun yarım saat içerisinde okulumuzun (yildiz-net) internet bağlantısını kullanmam için gerekli modülleri de yükleyerek teslim etti.

Şu anda UBUNTU’dayım. Farklıyım, dahası mutluyum. Hemen bir kaç tema ekledim felan fıstık derken ekran görüntülerini de koyuyorum ve uykuya geçiyorum:

Ayrıca hemen gidip Apache2-Mysql-PHP kurdum makinama ve ilk işim harmankaya.org’un bütün dosyalarını atarak çalışmasını denemek oldu. Apache’nin mod_rewrite eklentisi dışında (SEO için kullanıyorduk ya hani) çalışmayan bir kısım göremedim.

aMsn ya da Kopete yerine de PidGin diye bir zamazingo var onu kullanıyorum. Gayet kullanışlı ve hızlı.

İlk izlenimler bu kadar. Dahası ilerde…

ubuntu ati

ubuntu

catalyst ubuntu

ubuntu ekran

İyi günler Smile