Arama motoru optimizasyonunda önemli kriterlerden birisi de sitenizin içeriklerinin indexlenme zamanı (Google listesine eklenme diyelim) ve miktarıdır.

Bu anlamda Google kendi tarafında bir algoritma ile sitenizin güncelleme sıklığına göre sitenize Google Bot göndererek yeni içeriklerinizin Google İndex'ine eklenmesini sağlar.

Bazen siz bloğunuzda ya da sitenizde bir değişiklik yaptığınızda aradan saatler geçmesine rağmen Google'da arandığında çıkmadığını görürsünüz. Bu aslında öncelikle sizin probleminiz çünkü sitenizi yeterli sıklıkla güncellemiyorsunuz demektir.

Çözümü ise basit.

Google Webmaster Tools'a daha önceden alanadınızı eklediğiniz var sayıyorum.
Sitenize ait ayarlar'a girip Crawl menüsünden Fetch as Google diyorsunuz. İşte Google gibi al demek zaten Bot'u gönder karşim siteme demek =)

Hatta bu yazıyı şimdi yazar yazmak gidip Google Bot'a veriyorum.

Fetch Dedikten sonra eğer verdiğiniz adresi 4xx ya da 5xx'li bir hata alıyor 200 OK dönüyorsa Google Sitenize geldi demektir. Onaylıyorsanız Submit to Index diyoruz.

Son adım kaldı. Sadece Bu sayfayı mı yoksa bu sayfa ve içinde linklenmiş (nofollow olmayan tabi) diğer sayfaları da indexliyeyim mi diye soruyor. Ben sadece bu sayfa diyorum.

İşte bu kadar.

Şimdi Google 'a girip arıyorum. 21 Saniye önce Google Bot siteme gelmiş. :)

Eğer burada içerik göremezsiniz kullandığınız sunucunun (nginx,apache vb.) Access Log'larını kontrol etmekte de fayda var. Eğer log görüyorsanız problem yok ancak şuna benzer bir log görmüyorsanız Google tarafında sandbox'a girmiş, ban yemiş de olabilirsiniz.

66.249.76.73 - - [05/Nov/2016:16:41:38 +0200] 
"GET /sitenize-google-botu-cagirin-gelsin/amp/ HTTP/1.1" 200 5771 "-" "Mozilla/5.0 (Linux; 
Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) 
Chrome/41.0.2272.96 Mobile Safari/537.36 (compatible; Googlebot/2.1;
 +http://www.google.com/bot.html)"