Sınav Haftası ve Elektrik Makinaları

Her nekadar pratik bir eğitim görmek istesem de, ben bunu istedikçe eğitimin iyice teorik oluşuna ne demeliSmile. Elektrik Makinaları diye dersimiz var. Bi bilseniz neler görüyoruz… Hoca anlatıyor da anlatıyor senkron motor asenkron motor vs…. Böyle devam eden bir süreçte aklıma takıldı. Acaba bu terimleri sadece ben mi bilmiyorum. Hemen el kalkar ve soru utangaç tavırlarla sorulur: “Hocam Senkron Makina Ne Demek?”

Sonrasında 1 saniyelik bir bekleyişin ardından. Hocadan: “Aaaa Arkadaşlar o bu senenin değil sene göreceğiniz El. Mak. II dersiniz konusu o yüzden şu anda kafanızı karıştırmayın.”

Şimdi enteresan olanı zaten daha motorun M sini ben görememişken, hayatımda bildiğim motor kavramı sadece çocukken oynadığım ve sonradan sinirlenip bozduğum Kara Şimşeğimden çıkardığım motordan ibaretken, bu şekilde Teknik terimlere boğarak anlatılan bir dersten ne hayır gelir.

Bir de sanki ders Türkçe ya da Tarih miş gibi sayfalarac yazı yazmamız… Bi motor getireyim de ,ya da boyutu büyüktür diye öğrencileri götüreyimde şunlara bir motor göstereyim diye düşünmez mi hiç insan.

Eğitim sistemimizi seviyorum. Wink