Shopify Türkiye'deki E-Ticaret sistemlerinin yerine düşünmek

Türkiye’de e-ticaret altyapısı sunabilen "hazır paketçiler" kendi sistemlerine sizi dahil edinceye kadar bütün imkanlar varken her nedense yıllık paketlerini aldığınızda kısıtlar ile karşılaşıyorsunuz.

Shopify'da Her Şey Şeffaf

Sizden beklenmeyen bir ücretin fatura edildiğini görmezsiniz, tema ve uygulama mağazası da olabildiğine zengin.

Türkiye için problem olan bir nokta: Mesafeli Satış Sözleşmesi

Shopiy'ın Tema kodlarını Liquid adından bir dil ile dileğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Yalnız Ödeme (Checkout) adımlarında kod yazabilmek için malesef en üst paketini almanız gerekiyor.

Haliyle "6563 Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun"'a göre özellikle dikkati çekecek bir kaç değişiklik yapmak gerekiyor.

Bunlar :

1- Kullanıcı Son adımda ödeme almadan önce "Siparişi Tamamla butonuna tıkladığınızda ödemeniz alınacaktır" gibi bir metnin butona yakın bir yerde konumlandırılması,

2- Kullanıcıların rahatlıkla okuyacağı şekilde Mesafeli Satış Sözleşmesi, Ön Bilgilendirme Metni ve Cayma Sözleşmesi 'ni okuyabilmesi ve onaylaması mecburiyetinin olması.

Şimdi bu yukarıdaki 2 madde kritik ve bunun için Shopify'a kod yazmanız gerekiyor ancak ödeme sistemi olarak PayU kullanmanız durumunda bu sorumluluğu da atıyorsunuz. Çünkü Shopify PayU'nun ortak ödeme sayfasını kullanmakta ve bu sayfada dileğiniz sözleşme metnini içerisinde özellikle ürün bedelleri taksit sayıları kargo bedeli gibi Mesafeli Satış Sözleşmesinin içinde yer alması gereken bilgileri de koyarak ekleyebiliyorsunuz.

Shopify Sözleşmeleri Nasıl Görünüyor?

Sonuç Olarak

Shopify + PayU = E-Ticaret'e başlamak isteyenler için en uygun yasal alternatif.

Shopify hakkında bilgi almak için Tıklayın,

PayU hakkında bilgi almak için Tıklayın,

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorumlar bölümüne yazabilir dilerseniz İletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.