Yeni ASIMO, insanları tanıyarak etkileşim kurma, yakınından geçenleri selamlama, el ele yürüme, elinde tepsi ile yürüme gibi bir dizi yeni beceriye sahip. Honda’nın insansı robotu Asımo, Barselona’da Avrupalıların huzuruna çıktı.

Honda’dan yapılan açıklamaya göre, yeni ASIMO’nun Avrupa’daki tanıtımı, Barselona Biomedikal Araştırma Parkı’nda ve Kent’in ‘Bilim Yılı’ etkinlikleri kapsamında Barselona Şehir Konseyi’nin işbirliğiyle düzenlenen II. Jornades de Robotica’da gerçekleştirildi.

Honda’nın, bir gün insanlara gerçekten yardım edeceğini umduğu yeni Asimo, kendinden önceki modelden daha ileri birkaç önemli teknolojik özelliğe sahip olup, yeni aerodinamik tasarımıyla daha seri ve hızlı hareket ediyor ve yaklaşık 6 km/saat (yaklaşık 4mph) hızla koşabiliyor.

Honda Motor Europe’un Halkla İlişkiler Müdürü William De Braekeleer, yeni jenarasyon ASIMO ile ilgili şunları söyledi:
”Honda, insansı robot alanındaki dikkate değer çalışmalarının en yeni jenerasyonu olan yeni ASIMO’yu Avrupa’da ilk kez sergiliyor. ASIMO’nun önceki jenerasyonu, hareketlerinin seriliğiyle insanları şaşırttı. Yeni ASIMO, bu hareketliliği ve insanlarla kurduğu etkileşimi bir üst seviyeye taşıyor, bu durumda Honda insanlara gerçekten yardım edebilecek bir robot geliştirmeye yönelik nihai hedefine bir adım daha yaklaşıyor.” Honda’nın Avrupa’da Araştırma Enstitüsü aracılığıyla geliştirdiği ASIMO’nun, robotun zekayla ilgili kabiliyetlerinin geliştirilmesine yoğunlaşan yeni jenerasyonlarının tasarlanmasına büyük katkı sağladığı belirtildi.

Almanya’nın Offenbach kentinde kurulan Honda Araştırma Enstitüsü, akıllı sistemlerin ve bilişsel zekanın gelişimi alanında 17 Avrupa Üniversitesi ve araştırma merkezi ile ortak çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Detay: http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?id=3251