pardus linux vista penguen harmankaya türkçe işletim sistemi

Merhaba öncelikle bu mesajı yeni Pardus’umdan attığımı belirtmek isterim 🙂

Sadece pardus mu kurdun diyorsanız. Şu an değil. ama ilerde neden olmasın?

Kurulumu Hakkında:

Kurarken neler çektiğimi anlatamam 🙂 Mevcut bir sistemim (Vista Home Premium) olduğu için üzerine Pardus kurmak haliyle zor oldu. Niye?

Normal olarak eski sistemlerde mesela Xp ve Pardus kullanırken bir zorluk yaşamıyorsunuz. PARDUS kurulumunuz bittikten sonra size ne Grub(MBR) kurulup kurulmaması gerektiğini soruyor. Evet diyorsunuz ve olay bitiyordu.

Ama bende durum biraz farklı oldu. Kurulum bittikten sonra yeniden başlattım bilgisayarımı ve ne göreyim Vista’m uçmuş 😀

Herneyse çözümünü bulmak fazla zor olmadı .

Aynen aktarıyorum.

Vista ve Pardus(Linux) bir arada kullanmak için:

Windows Bölümünü Bulmamız gerekiyor
Depolama Ortamlarından Windows dizini bulunan ortam bizim Windows’u yüklediğimiz bölümdür. Örneğin media:/hda1 altında Windows dizini olduğunu varsayalım, bu bizim 0 (hda1’deki 1 sayısını bir eksilttik) numaralı bölüme Windows yüklediğimizi gösterir.

Şimdi madem bulduk Windowsumuzu şimdi diğer kısımlara geçelim

KWrite İle Değişikliği Yapmak
Bİliyoruz ki KWrite pardusun not defteri programıdır.
Alt + F2 tuşlarına basarak Komut Satırını devreye sokuyoruz ardından,

kdesu kwrite /boot/grub/grub.conf
komutunu verip grub.conf dosyasını açıyoruz. Şifre sorarsa Root Şifrenizi girersiniz.
Neyse dosya açıldıktan sonra altına şu satırları ekliyoruz
<br></br>
title Windows Vista Business<br></br>
root (hd0,0)<br></br>
savedefault<br></br>
makeactive<br></br>
chainloader +1

Böylece ilk hardiskimdeki 0 numaralı bölümde Windows Vista yüklü olduğunu GRUB’a anlatmış oldum. (Hatırlayacağınız gibi 0 numarasına Windows’un nereye kurulu olduğunu bularak ulaşmıştık. Yani Pardus’ta hda1 şeklinde gözüken bölüm.)

Bu Arada bu dosya hakkında birkaç bilgi vermek gerekirse

Default kısmını 1 yaparsanız bilgisayarınız yeniden başladığında default olarak Windows açılır. Timeout kısmından da ne kadar süre önyükleyicinin açık kalacağını belirleyebilirsiniz.

Pardus umu kurdum sonunda ve rahastım gerçekten emek olduğu belli üzerinden birazdan sitemin desteklediklerim kısmınada alıyorum zaten.

Bu arada pardusu tebrik ediyorum HP Pavilion marka labtobumda hiçbir sorun çıkartmadan çalıştı.

Bir kaç kıyas yazmak istiyorum:

*Windows da pc yi kurduktan sonra mecburen Ekran Kartı-Touchpad-HD-Sound- vs.. vss driverlerimi yüklemek zorundayım, Pardus ta boyle bir şeye gerek kalmadı inanırmısınız tek tek tanıdı hepsini

  • Windows da kullandığım Airties RT-102 marka modemimi tanıtmam gerekiyor USB üzerinden bağlanabilmek için( ETHERNET kısmını abim sömürüyor da), Pardus modemi de cuk diye tanıdı evet cuk diye :S

*Windows u kurduğumda hiçbir ek özellik yüklü olmuyor ( Bu arada benım bilgisayrım zaten orjinal Wİn. olarak egldiği için recovery yapınca ek programlar da kuruluyor haliyle ) AmA pardus ta PDF. görüntüleyici. RAR,.ZİP . açıcı hepsi orjinal sitemde hazır olarak geliyor 🙂

ve daha fazlası diyebilirim.

Neyse ekran görüntülerini koyayım da ben 🙂

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us