mysqldumper logoBu yazıda MysqlDumper adlı php betiği ile büyük boyutlu MySQL veritabanlarının yedeğini almayı ve tekrar yüklemeyi(restore) anlatacağım.

MysqlDumper ile 30 Saniye gibi timeout süresi olan sunucularda ya da Phpmyadminin 2-5 mb yüklemeye izin verdiği yerlerde kolayca yedek alıp yükleyebilirsiniz.

MysqlDumper sitenizin bir kısmına kurabileceğiniz kullanışlı bir programdır. Boyutu ise yaklaşık 1 Mb dır.

Öncelikle betiğimizi http://www.mysqldumper.de/board/downloads.php?cat=2 adresinden yükleyiniz. Oradaki 3 sürümden istediğinizi yükleyebilirsiniz ama biz kararlı sürümü 1.22’yi tercih edeceğiz.

İndirdiğiniz rar dosyasını açarak sitenizde örnek olarak www.siteadi.com/yedekle/ gibi bir yere upload ediniz.

mysql dumper

Büyün yükleme işlemi bittikten sonra sırada “ortaokul çocuğunun bile kolayca yapabileceği” kurulum işlemini yapıyoruz. Tarayıcınız üzerinden Mysql Dumper betiğini yüklediğiniz kısmı yazınız .(Örn. www.siteadi.com/yedekle)  Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

DUMPER 2 şekil

Dil seçimini yapıp ileri dedikten sonra karşımıza veritabanı bağlantı kısmı çıkıyor. Buraya yedeği alınacak veritabanına ait kullanıcı adı ve şifre girişleri ile birlikte sunucunuzu yazmak zorundasınız. Sunucu kısmı genel olarak localhost’dur ama Dreamhost gibi firmalarda genelde mysql234.siteadi.com gibi değerler de olabilir.

dumper3

Bağlantı kur derdikten sonra ileri diyerek mysql dumper menüsüne geçiniz. Kurulum işlemimiz bu kadar. Güvenlik için unutmamanız gereken kısım Mysql Dumper kurduğunuz yolu isterseniz htaccess ile şifreleyin isterseniz. MysqlDumper’in sizin için önerdiği şifrelemeyi kullanın (aslında aynı ikiside)

Bunun için ana menüden Klasör Koruma Oluştur diyorsunuz ve karşınıza şöyle bir ekran geliyor:

şekil 4

Bu ekranda kullandığınız Sunucu tipine göre( Linux, Windows) bir seçim yapıyorsunuz. Ve istediğiniz kullanıcı adını ve şifresini giriyorsunuz. Artık kimse siteniz.com/yedekle kısmına bu şifreyi girmeden dışarıdan ulaşamayacaktır.

Şimdi gelelim yedek alma işlemine:

Yan menüden YEDEKLEME dedikten sonra gelen ekrandan Yedeklenecek SQL dosyasının karakter setini girip yedekle diyorsunuz. Artık 30 saniye gibi timeout derdinden kurtulmuş oldu. Büyük dosyaları yedekleyebilmeniz için: Ayar Merkezi>>>Genel>>> Parçalı Yedekleme’yi işaretlemeyi unutmayın.

yedekleme şekil

Yedeği geri yüklemek için ise yapmanız gerekeni DÖNÜŞTÜRÜM kısmına girerek. Mevcut yedeğinizi seçmek ve DÖNÜŞTÜR demek. İşte bu kadar kolay.

Herhangi bir sorununuz olursa buradan mesaj yazabilirsiniz.

Biz yazımızda sadece Kurulum-Yedekleme-Yedek Yükleme kısımlarını inceledik. Ama bu teknoloji harikası betik sayesinde Cron oluşturarak otomatik yedekleme yapma , PhpMydmin gibi SQL yönetme  işlemleri ve dahasını da yapabilirsiniz.

Bu işi ücretsiz yapan değerli kardeşlerimize link vermeyi de unutmayalım

[www.mysqldumper.de]