MasterCard 'ın Türkiye'de bir çok firma tarafından kredi kartı ödeme ve kredi kartı kayıt işlemi için kullanıldığını biliyoruz.
Yapılan yeni geliştirmeler ile Chat Bot Messenger üzerinden kullanıcılar Kredi Kartı Ekleme / Çıkarma önceki siparişlerini görüntüleme gibi detayların cevabını yazışarak alabilecekler.

Şirket bu planını Money 20/20 konferasından bu hafta açıkladı. Bot için arkada SRI'dan ayrılan Kasisto ya ait bir yapay zeka platformu kullanılmakta. (KAI). (SRI Apple almadan önceki SIRI'nın adı.) Bot sayesinde müşteriler bir çok soruda doğrudan cevap alabilecekler: Hesapları, kampanyaları, harcama uyarılar, öneriler ve dahası ...

Yine konferansta bot'un beta sürümünde olduğu ve en kısa sürede Facebook Messenger'daki milyonluk insan grubuna açılacağı ifade ediliyor.

Ve şimdi kullanıcılar değil işletmeler ayağını konuşursak, MasterCard ayrıca bu bot'u facebook messenger üzerinden Ödeme alma aracı olarak da kullandırabileceğini açıklıyor.

Düşünsenize Amazon.com Chat Bot'u ile konuşuyor ve sadece yazışacak sipariş veriyorsunuz. Heyecan verici değil mi :)

ChatBot teknolojisinde MasterCard'ın yalnız olmadığını ayrıca American Express, PayPal'ın da bu günlerde Bot için yeni planlarının olduğu konuşulan konular arasında...

Kaynak: Techcrunch