Jira Nedir?

Jira, java platformu üzerinde geliştirilmiş iş takip ve proje yönetim aracıdır.
Yoğun olarak yazılım firmalarının kullandığı ve kullanımı her geçen gün artan , özellikle test mühendisliği ya da yazılım kalitesine ilişkin iş ilanlarında da aranan özelliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Neden Kullanılıyor?

Kurumsal ya da kurumsal olma yolunda emin adımlar ile giden şirketlerin büyük problemlerinden birisi de büyümeyi yönetememek'tir.

Bugün kendi başınıza yazılım geliştirmek çok kolaydır. Evet gerçekten kolaydır. Tek bir platform. İşin sahibi de sizsiniz, yazılımcısı da sizsiniz, testçisi de hatta onu çalışır hale getirmek için deploy edecek kişi de sizsiniz.

Sonra ekibinize bir tane test mühendisi alıyorsunuz ve yazdığınız kodu onun test etmesini istiyorsunuz. Önce neleri test edeceğini ona mail olarak gönderiyorsunuz. Sonra gün geçtikçe daha büyüyorsunuz ve dijital pazarlama ile ürününüzü daha çok tanıtmak için biriyle anlaşıyorsunuz. Artık 3 kişisiniz. Sonra Dijital Pazarlama'cınızın taleplerini mail ile alıyor ve kodunu yazıyor sonra testçiye aktarıyorsunuz. Nasıl ama artık rutine bağladınız değil mi?

Sonra canlıda yürüyen projenizde hatalar çıkıyor bunları düzeltmek için tekrar bir yazılım geliştirici alıyorsunuz. Sonra aranızda işleri bölüştürmeniz gerekiyor. Bunları yaparken test süreçlerinin aksamaması ve Dijital Pazarlama'dan gelen taleplerin de bir şekilde yapılıyor olması gerekiyor aynı zamanda test ekibindeki arkadaşı sürekli beslemn......

Nasıl ama 4 kişilik ekip süreç nasıl da karışmaya başladı.

İşte bu durumda artık herkesin üzerinde ki görevleri (Task) ve hangi görevlerin ne şekilde işleyeceği (Workflow) gibi kavramların tanımlanarak bunların ilgili kişilere (Assignee) aktarılarak işin tamamlanması (Done) hedeflenir.

Bunlar belirli bir süre (Due Date) içerisinde yapılmalı ve yapılırken harcanan eforlar (Workload) kontrol edilerek yıl sonu performansları ve toplam kalite KPI'ları belirlenir.

İşte bu üstteki 2 paragraftaki bütün hareketleri JIRA sizi için sağlıyor.

Olabildiğine ESNEK!

Her organizasyonda süreçler farklı olabilir. Yazılım şirketlerinde, proje ofislerinde, ajanslarda ... Her organizasyon JIRA sayesinde kendi sürecini sürükle bırak yöntemiyle hazırlar.

Jira'da hazırlanmış basit bir akış:

Rapor ekranı ile hangi kişiler o an hangi işin hangi parçası ile çalışıyor ve işin durumu nedir bilgi alabiliyorsunuz.

Nasıl Başlarım?

İşin detayları için elbette danışmanlık almanız gerekecektir. Zira kurumunuz ya da organizasyonunuz için Jira'nın ilk öncelikle süreçlerininiz oluşturularak analiz edildikten sonra kurulması önemlidir.

Ücretlendirilmesi Nasıl ?

Jira'da 2 çeşit sistem mevcut. İsterseniz Server tamamen sizde olmak şartı ile Jira paketini kurar ve tek bir lisans ücreti ödersiniz ya da Jira Cloud çözümünü kullanarak herhangi bir operasyon maliyeti ile uğraşmadan tek bir fiyat ile devam edersiniz.

Jira kurulumunu daha önce https://www.harmankaya.info/digitalocean-sunucularina-jira-kurulumu-ubuntu-14-04/ yazımda da anlatmıştım.

Cloud için fiyatlar aşağıdaki gibi:

100$'a 10 kişinin rahatça kullanabileceği bir süreç yönetimi programi kulağa hoş geliyor değil mi?😋

Bütün Platformlarda Çalışıyor.

Bu yazılımı organizasyonunuza entegre etmek çok kolay. İnternet'e bağlı bir bilgisayar ile bütün organizasyon içindeki elemanların kullanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Hatta Jira mobile ile ek bir ücret ödemeden Google Play ya da Apple Store'dan uygulamayı indirerek Jira'daki günün her anı iş açabilir / kapatabilir / ilerletebilirsiniz.

Jira ile "bu işi görmemişim", "mail mi attın görmedim", "junka düşmüş" bahaneleri duymanızsınız. Her durumda size Push Bildirim gönderek sizi güncel tutar.

Jira hakkında aklınıza gelen bütün soruları yorum bölümüne yazabilir dilerseniz https://www.harmankaya.info/iletisim/ adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Jira hakkında sitesinden detaylı bilgi için https://www.atlassian.com/software/jira adresine tıklayınız.