Film izliyorum. Benim için artık klişe… Kaşar olduk da denilebilirSmile. Her gece yatarken vitrinde ne varsa kurcalayıp bir tane beğeniyorum. Alıyorum ve geçiyorum yatağımın karşına. Pek fazla da sürmüyor aslında uyumam. O yüzden bir filmi ortalama 5 günde izleyebiliyorum ancakLaughing.

Geçen gece yatarken bir şey takıldı gözüme. Sanki bilgisayar olduğundan daha da fazla ses çıkarıyordu. Evet evet çıkarıyordu… Fan durmuyordu ki hiç. Zaten uyumadan başımı ağrıtınca ses bende kapağını kapatıp  yattım.

Ertesi gün sıradan internet gezintim esnasında bir şey gözüme çarptı yine. Evet evet yine aynı problem… Sanki bilgisayarımın altında bir helikopter çalışıyor Sealed. Ya bu aletin fanı hiç mi durmaz. Sırf fazla ısınıyor diye AMD dizüstünden vazgeçmişken bu da nesi ?

sıcaklık gösterme

Hemen kontrol ediyorum programla. O da ne?  67 derece civarında geziyor işlemci. Bu normal değil. Önceden baktığımda 45-50 arasında gezen sıcaklık neden böyle? Hemen CTRL + ALT + DEL yaparak Görev Yöneticisini çalıştırıyorum. Aman Allahımm… İşlemci sanki saniye başı bir diferensiyel denklem çözüyor. %100 kullanımda. İyide 1 tane Explorer penceresi açıkken normal mi ki bu ?

işlemci yanıyor

Sistem altında çalışan programlara bakıyorum sadece explorer görünüyor. Arkada çalışan küçük programlara bakınca da 50-60 tane zımbırtı… Ben nerden bileceğim ki hangisinin ne olduğunu.

Ama anlamıştım bilgisayarda sistemi yoran bir program olduğunu. Çünkü Güç Seçeneklerinde güç planını Dengeli de yapsam Maksimum da yapsam sürekli %100 kullanımda işlemci.

Formattan önce bir kez Sistem Geri Yüklemeyi denedim ve oldu. Evet başardım. Artık sıradan çalışıyor işlemci ve fan neredeyse hiç çalışmıyor.

Böyle bir problem yaşarsanız sizin de yapmanız gereken ilk iş Güncellenmiş bir virüs programıyla bilgisayarınızı taramak olsun. Eğer bir yanıt alamamışsanız ise bir önceki Sistem Geri Yükleme Noktasına sisteminizi yüklemeniz olsun. Eğer Vista kullanıcısıysanız zaten mevcut dosyalarınıza bir zarar gelmiyor. Sadece sistem dosyalarındaki değişklikler geriye alınıyor. Eğer Linux kullanıyorsanız zaten virüs girmiyor Smile

Sevgilerle…