Öneriler Neden Değerli?

Bounce Rate günümüzde web sayfalarında KPI ölçmek için kullanılan önemli bir kavram haline geldi.

Bundan 2-3 sene öncesine kadar çok da önemsemez iken, Dijital Pazarlama 'da yayınlanan makaleler ve araştırmalar arttıkça ve bilgi toplanıp yavaş yavaş işlenmeye başladıkça farkedildi ki ziyaretçilerin siteye girmeleriyle çıkmaları bir oluyor.

İşte bunları önlemek için daha kaliteli içerik sunmak, daha kaliteliği içeriği de sunuyorsan (Tıpkı Harmankaya.Info gibi 😍) bu sefer kullanıcıları o içeriğe daha rahat ulaştırabilmek gibi çözümler ortaya çıkıyor.

Hatta burada kaliteli onlarca içerik arasından kullanıcının da beğenebileceği içerikleri gösterdiğiniz bu işi bir adım öteye daha taşımış oluyorsunuz.

Google'da araştırmalar yaparken daha çok Sosyal Paylaşım için kurulmuş ve bu işi de layıkı ile yapan bir araç olan AddThis'in belirli bir bölümünü ayarlabildiği Content Recommandation aracını gördüm. Hatta denemek için de kendi bloğuma ekledim.

Siz şu an bu yazıyı okurken de kimbilir size neler öneriyor :)

Şu an daha yeni eklendiğim için Analytics kısmında bir yönlendirme raporu göremiyorum ama ilerleyen zamanlarda bilgilendiririm. Ancak Analytics bölümünden bu araç vasıtasıyla ne kadarlık sayfa ziyareti aldınız vb herşeyi görebiliyorsunuz.

AddThis Kurulumu Nasıl Yaparım?

Dashboard hesabınızdan Get The Code bölümünde siteniz için olan kodu alıp sayfanızda

</body>
taginden hemen önce koyuyorsunuz.

Sonra Tools bölümünden Related Posts seçiyoruz.

Önümüze gelen ekrandan, önerilern ne şekilde sitemizde görüneceğini seçiyoruz. Burada baya bir değişiklik yapabiliyoruz.

Ve tamamdır. Yaklaşık 1 gün kadar sonra düzgün öneriler yapmaya başladığını da söylemem gerekiyor.

Sonuç Olarak

Özellikle küçük e-ticaret sitesi işletiyor ya da benim gibi bir bloğunuz varsa siz de ziyaretçilerinize ÜCRETSİZ olarak ürün önerilerinde bulunarak daha keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.