Google'ın İngiltere'deki yapay zeka şirketi DeepMind'da çalışan araştırmacılar Oxford Üniversitesi ile bir projeye başlayarak dünyanın en kapsamlı dudak okuma yazılımını hazırlamaya başladılar.

Bunu başarmak için ise BBC tarafından hazırlanmış video yayınları ve ropörtajlar analiz ediliyor ve yapay zeka tarafından değerlendiriliyor. Yaklaşık %46 'lık bir oran ile doğru buluyor. Küçük bir detay vermek gerekirse profesyonel bir dudak okuyan insan yaklaşık %12 lik bir doğrulukla dudak okuyabiliyor.

Bu da profesyonel bir dudak okuyucusundan 4 kat daha iyi dudak okuyan bir yazılım demek :)
Yine aynı araştırmacılar daha öncesinde LitNet adını verdikleri bir yazılım ile daha basit cümleler ile benzer tahminleri %90 oranında başaracak bir çalışma yapmışlardı. Ancak bu seferki proje için; 110000 gibi farklı cümlenin işleneceği ve özellikle 17500 adet farklı kelimenin bulunacağı hatta küçük bir kıyasla LipNet'in 51 tane tekil kelime içerdiğinden bahsedersek ne kadar büyük bir çalışma olacağını açıklayabiliriz.

Görünen o ki bu tip yazılımlar çoğaldıkça artık duyma engeli olan arkadaşlarımız da Siri'yi çok çok rahat kullanacak belli ki.

EkNot: Hayat bir yandan kolaylaşırken (bu tip projeler ile) diğer taraftan da Dolar'ın 3.5 TL 'gibi bir karşılığı olması ile bir taraftan da zorlanmıyor değil :(