Daha önce Facebook Instant Articles'ı duydunuz mu? Peki kendi makalelerinizi ya da blog yazılarınızı Facebook'ta kolay okunabilir bir halde paylaşmak ister misiniz?

Instant Articles'ın Faydaları Nedir?

Eğer facebook uygulamasını üzerinde bu şekilde paylaşılmış bir makaleye tıkarsanız websitenizin mobil uyumlu olması ya da olmaması önemli olmaksızın siteniz mobile uyumlu olarak facebook uygulaması içerisinde açılacaktır.

Hızlı Olan Kazansın

Facebook Instant Articles, okuyucuların daha kolay okuyabilmesi için websayfanızı optimize eder.

Aşağıya optimize edilmiş bir içerik ve edilmemiş bir içeriğin farkını görebilmeniz için video ekliyorum:

Gördüğünüz gibi Facebook Instant Articles hızlıca yüklenerek kullanıcıya içeriğinizi milisaniyeler içerisinde okunacak hale getiriyor. Unutmatan eğer linkinize bir bilgisayar kullanıcısı tıklarsa o zaten standart web sayfanızı görecektir.

Facebook Instant Articles'ı Siteme Nasıl Entegre Ederim

Öncelikle bazı şeylere sahip olmanız gerekiyor:

1- Bir facebook sayfası. Bu sayfa aracılığıyla yazılarınıza ulaşılacaktır.
2- Sitenizden RSS olarak içerik desteği sağlanabilmeli. Bu da bize otomatik aktarım imkanı sunacaktır.
3- Instant Articles Markup ı içeren site kodlaması ya da Google Accelerated Mobile Pages standardında ek sayfalar.
4- Ve Facebook'a onay için göndermek üzere hazırlanacak 5 adet makale.

1- Facebook Sayfa Oluşturucu yardımıyla sayfamızı oluşturuyoruz ya da Yöneticisi olduğunuz bir sayfanız var ise Sayfanız üzerindeyken Yayınlama Araçları diyoruz.

Bu ekranda Sağ yan taraftan Instant Articles (Hızlı Makaleler) ve Konfigürasyon diyerek devam ediyoruz.

Yarısı İngilizce yarısı Türkçe açılan ekranımızda :) zaten adım adım yapmamız gerekenleri de söylüyor

Authorize Your Site adımında bizim Facebook Instant Articles uygulamasının sayfamıza doğrudan erişebilmesi ya da diğer bir değişle vereceğimiz websayfasının gerçekten sahibi olduğumuzu kanıtlayabilmemiz için verilen kodu siteminizi head tagı kapatılmadan önceki bölümüne ekliyoruz.

Claim URL dedikten sonra sırada Style Editor alanından bir adet logo eklememiz gerekiyor. Eğer logomuz olmazsa malesef makalelerimizi onaya bile gönderemiyoruz.

Bu ekranı kapatıyoruz ve yine sol alt taraftan konfigürasyon-> Production Articles diyerek devam ediyoruz. Bu, canlıya çıkacak makalelerimiz için makale listesi demek oluyor. Henüz burada bir article göremiyor olabiliriz

Araçlar ekranından RSS FEED URL bölümüne sitemizin rss url'ini ekleyerek makalelerin otomatik çekilmesini sağlayacağız. Daha üst seviyede bir API desteğiyle de bu işi gerçekleştirebileceksiniz.(Onu daha sonra anlatırım)

Makalelerimiz hazır. Send for Review diyerek facebook'un incelemesi için gönderiyoruz. Facebook'un platform koşullarına 1-3 gün arasında uygunluğu kontrol edilerek kabul edilecek ya da size mantıklı bir sebep gösterilerek red edilecektir.

Ben de şimdi onay'a gönderdim :) Onay geldikten sonra kalan kısmını anlatacağım.

Ancak denemek için Facebook Sayfalay uygulamasını iOS ya da Android cihazınıza yükleyerek demo olarak nasıl göründüğünü izleyebilirsiniz.