Kullandığınız e-posta adresi veya MSN hesabınızın diğer şahıslar tarafında çalındığını tespit ettiniz.

Bir dilekçe yazarak bulunduğunuz yerdeki Emniyet birimlerine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmanız yeterlidir.


Başvurunuza ek olarak:

– E-posta hizmeti aldığınız kuruluş ve irtibat adresi,
– Çalınan e-posta adresiniz, çalındığı tarih ve saat (biliniyorsa)
– E-posta adresinize giriş yaptığınız Kişisel veya kullandığınız bilgisayarların IP numaraları,
– E-Posta hesabınıza en son girdiğiniz tarih ve saat,
– En son kullandığınız şifre, gizli soru ve yanıt bilgilerini dilekçenize ek olarak belirtmeniz gerekmektedir.

Şikayetinizle ilgili olarak Savcılık tahkikata başlayacaktır. Kullandığınız e-posta hesabınıza ilişkin hizmet veren yetkili kuruluşlara (gmail, hotmail gibi) ulaşılarak e-posta adresinize belirttiğiniz tarihten sonra hangi IP numarasıyla girildiği tespit edilecektir. Şayet mailinizi çalan kişi statik IP kullanmıyorsa, değişken IP numaraları Telekom tarafından sürekli olarak kayıt altında tutulduğundan hangi tarihte mailinize hangi IP numarası ile girildiği kolaylıkla tespit edilecektir. Daha sonra IP numarasından tespit edilen kişiyle ilgili bilgiler Cumhuriyet Savcılığına iletilecektir.

Kullandığınız mail hesabı yabancı bir İnternet Servis Sağlayıcısı olduğu durumlarda Cumhuriyet Savcılıkları o ülkenin yetkili makamlarıyla yazışma yaparak aynı bilgileri temin edeceklerdir. (Yazışmayla ilgili yeminli tercüme ücreti tarafınızdan talep edilebilir)

Tamamlanan hazırlık tahkikatından sonra Cumhuriyet savcısı TCK ilgili maddeleri kapsamında şüpheli şahıs hakkında kamu davası açacaktır.

Yapılacak tahkikatın oldukça uzun sürmesi muhtemeldir. Yazışmalar yapılacak, cevaplar gelecek vs. Bu aşamada bir kaç kez iafede vermek üzere savcılık veya emniyet birimlerine gitmeniz gerekecek ve şahıs yakalanıp dava açıldığında da mahkemede her duruşmada hazır bulunmanız gerekecektir.

Çalınan e-posta adresiniz başka sitelerde şifresiyle birlikte yayınlanıp birden çok kişi bu adrese girip çıktıysa veya proxy IP kullanıldıysa işler dahada zorlanacaktır. Yaptığınız şikayet sonucu e-posta adresiniz çalan kişi belki bulunamayabilir ama sonuçta belki e-posta adresinizi tekrar elde edebileceğinizi umuyorum.

Bu konuda detaylı bilgiye ulaşmak için Bilişim suçlarıyla ilgili 5237 sayılı TCK’nın “ONUNCU BÖLÜM – Bilişim Alanında Suçlar” başlığı altında toplanan maddelere bakabilirsiniz.