bilgisayar resmiBir dizüstü bilgisayar alacaksınız sürekli internet sitelerine bakıyorsunuz, gittiğiniz her mağazadan broşür alıyorsunuz. Sonra kesenize ve fikrinize en uygun olanı gidip alıyorsunuz(alıyoruz).

Ama bu konularda (ufak da olsa) deneyimli birisi olarak bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum:

1- Bilgisayar alırken hiçbir zaman “fiyatı uygun olan” mantığını gütmeyin.

2- Tereddütte kaldığınız bilgisayarları bilindik forum siteleri olan [şuradan] ve [buradan] hatta [şuradan] aratarak sorgulayın. Konu açılmamış ise üye olarak açabilirsiniz. Ücretsiz!.

3- Nihai kararınızı aldıktan sonra, ürünü bilindik bir alışveriş merkezinden almaya özen gösterin. Vatan, Bimeks, Teknosa, GOLD, Mavi Bilgisayar…

4- Ürünü alırken mutlaka kutusundan çıkarılmasını ve kurulmasını isteyin. Kurulum bitene kadar da ödeme yapmayın.( Böyle bir durumu kabul etmiyorsa alışveriş merkezi aynı ürünü gidip başka bir alışveriş merkezinden alabilirsiniz. Mesela Gold açıp kutuyu kontrol ediyor hatta kuruyor.)

5- Aldığınız bilgisayarın ekranına dikkatlice bakın. Hatta ekran arka planını Yeşil, Mavi, Siyah, Beyaz yaparak ölü pixel testi yapın. [Nedir?]

6-Bu madde en önemlisi. Bilgisayarı alırken mutlaka yanında bir KASKO paketi alın.Innocent Unutmayın bilgisayarı alıdıktan bir gün sonra dahi standart kasko yapamıyorsunuz. Kasko için önerebileceğim yer [burası]. Bilgisayarınızı alırken bilgisayarın faturasına işleniyor. 1 yıllık yapılıyor ortalama fiyatı 50 YTLSmile.

Söyleyeceklerim bu kadar. KASKO’yu sakın unutmayın.