crawltrackHep soruluyor webmaster forumlarında; “Google siteme gelmiyor, neden?” diye. Aslında bilmiyor belki de Google zaten sitesinde. Bu betiği kurduktan sonra siteme farkettim ki, ben bir yazı yazar yazmak Google Bot geliyor ve indexlemeye başlıyor yazıyı,malum Google dan hemencecik çıkmıyor.

Siz de merak ediyorsanız sitenize gelen botları (Google haricinde yüzlerce botuda gösterebiliyor) be betiği kullanmanızı tavsiye ederim. İşin güzeli Türkçe sürümü de mevcut.

[www.crawltrack.fr] Siteye girerecek Türkçe demosunu görebilirsiniz isterseniz bu adrese de bakabilirsiniz: [http://www.crawltrack.fr/turkishcrawler/]

Kurulumu gayet kolay, scripti kurduktan sonra aynı serverdaki mi yoksa farklı serverdaki bir sitenin botlarını mı izleyeceğiniz soruluyor ve size bir kod parçası veriliyor. Tek yapmanız gereken bu kodu sitenizdeki her sayfaya yapıştırmak. (header.php ye örneğin yapıştırsanız yeterki)

Not: birden fazla sitede bot izleyici kullanmak istiyorsanız sitenizi de yönetim panelinden eklemeniz gerekmektedir. Bir site için oluşturulmuş kod başka sitede çalışmamaktadır.

Bir sorununuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

Sevgiler…