Chatbot'lar hakkında yazmaya devam ediyorum. Twitter'da aşağıdaki gibi Tweet'leri gördükçe gerçekten hala soruyorum neden diye? Müşterilerin tamamı 3 dk sürecek telefon görüşmesi için 40 dakika hatta bekletilmesine hala bir şey yapılmaması da üzüyor olabilir mi beni?

İşte bir tane örnek Bu da başka bir tane
Bir de bu var ve bunun gibi yüzlercesi...
Biraz araştırdım, yapılanları ve kısa sürede yapılabilecekleri gördüm, düşündüm hala da düşünüyorum ve sizler ile bunu paylaşmak istiyorum. Başlığa kabaca Erhan'dan ChatBot tavsiyeleri diyebiliriz :)

Şu an yapacağınız bir Chatbot projesi gerçekten bir problemi çözemeyebilir. Ancak bu yine de bunu yapmamanızı gerektirmesinç

Mümkün olduğunca kısa sürede başlamamız gerekmektedir. Bundan sonra 2-3 sonra bu yazının kaynak gösterilerek paylaşılacağını biliyorum. Çünkü ChatBOT'ları aktif kullanmak için halen 2-3 yılımız var.

Bir tane Business senaryosu düşünün, bir tane meslek... Bu meslekte ne gibi problemler var biraz kafa yorun. Neleri Chatbot ile çözebiliriz.

ChatBot için firmaların yatırım yapması gerekiyor. Peki şunları düşünelim bir firma bu ChatBot için neden yatırım yapmalı ? Bu soruların cevapları önemli

Hangi teknolojiler kullanarak ChatBot yapabilirsiniz ? Unutmayın, kolay ,basit, çabuk değiştirilebilen ve en önemlisi esnek yazılımlar kullanmanız gerekiyor. (Bir gün 1000x kat büyüyen bir business'ınız olursa yazılım mimariniz bunu kolayca karşılayabilir olmalı)

Öncelikle basit başlamak gerekiyor. Kullanıcılar saçma bir şey yazarsa ne cevap vermeli sorusundan önce sorulacak soru, kullanıcı mantılı bir soru sorarsa ne cevap vermeli olacaktır.

ChatBot'un senaryoları kesinlikle NET olmalı. Her zaman bir fail senaryosu düşünmeyi unutmayın. Kullanıcının her zaman cevap beklediği bir durumda dakikalarca boş boş ekrana bakması sağlıklı olmayacaktır.

Veri API'leri ve Veri Havuzlarını nasıl kullanabileceğinizi veriyi nasıl anlamlı hale getirebileceğini bu 2-3 sene içinde araştırmak da faydalı olacaktır.