Benim genelde kullandığım bir cümledir: "Ölçülmeyen her iş değersizdir". Bu işleri yapıyoruz da kullanılıyor mu, kullanılmıyor mu, günde kaç kişi giriyor, bakıyor, günün hangi saatlerinde daha aktif, geri dönüş oranı nedir ... ve böyle uzar gider sorular.

Bu soruların cevapları ise yaptığınız ürünün ne derecede beğeni aldığını, bir yatırımcı için ürünün bedelini, bir marketing uzmanı için ürünün getirebileceği kazancı vb bir çok bilgiye ulaşmamıza sağlar.

Gut Feeling ya da altıncı hisleri ile proje yapmak dijital çağda işi yapıp "kısmet" demekten de öteye gitmemekte ne yazık ki.

Bu anlamda son yazdığım Gym Fitness Facebook Messenger Botu GymGym için bir analiz aracı arayışına girdim. Google Analytics halihazırda Web ve Mobil uygulamalar için analiz desteği veriyor. Ancak Botlar için yok :) Evet biraz uğraşır ederseniz bir websayfası gibi göstermek suretiyle Event gönderimi yaparak ölçümler yapabilirsiniz.

Facebook Analytics kullanmayı denedim ancak verdiği bilgiler ne yazık ki biraz sığ ve geriden geliyor.

Evet şu an Real-Time analytics ihtiyacı var arkadaşlar :) Bundan 2-3 sene sonrasında da bu gerçekten bir darboğaz olacak.

Sağolsun Ilker Koksal 'ın bir girişimini buldum. Türk girişimcileri desteklemek adına hiç alternatifine de bakmadan kolayca dökümantasyonları yardımıyla kurdum.

Sonuçta şu an GymGym botunu gayet istediğim şekilde ve en önemlisi Real-Time olarak analiz edebiliyorum :)

http://botanalytics.co adresinden hemen hesap açarak sizler de başlayabilirsiniz.