Facebook Messenger Bot ile ilgili paylaşımlarım devam ediyor. Bugün platformu bir marketing platformu olarak esnetebilir miyiz bakalım. Ben bu yazıda Bot olarak değil tamamen API üzerinden bahsedeceğim.

Facebook Messenger'a kullanıcılar sizle aksiyon yapmadan mesaj gönderebilir misiniz?

Sorusunu hemen cevaplayalım: Kesinlikle hayır! Siz Messenger API kullanarak gönderim yapıyorsunuz ancak siz çağrımı yapsanız bile kullanıcı sizle ilk aksiyonu başlatmadığı için hata alırsınız.

Bizim ile ilk aksiyonu yapan kullanıcılara istediğimiz kadar gönderim yapabilir miyiz?

E marketingçi değil misiniz elbette isetersiniz :) Ancak malesef. Facebook Platform Policy'sinde anlatıldığı üzere kullanıcıya Standart Mesajlaşma için sadece 24 saat boyunca mesaj gönderebiliyorsunuz.

Ya da bunu şöyle özetliyim: Kullanıcı size son aksiyonu yaptıktan sonra başlayan bir 24 saat içerisinde kullanıcıya istediğiniz kadar iletişim kurabiliyorsunuz (Ucunu kaçırırsanız şikayet akabinde uygulamanızın yayından kalkması...) ancak 24 saat içinde kullanıcı sizle ekstra bir aksiyona girmez ise örnek olarak bir Postback bir mesajlaşma vb bu sefer artık attığınız mesajlar kullanıcıya iletilmeyecektir.

Ek olarak bu 24 saatlik periyodda kesinlikle promosyon mesajı gönderemezsiniz.

Standart Mesajlaşma alternatifi var mı? Uçak bileti hatırlatması nasıl yapılacak?

İşte bunun için de Subscription Messaging diye bir mesajlaşma tipi de var Facebook Platformunun.

Kullanıcının kesinlikle sizden ileri bir tarihte mesaj alması için opt-in yapmış olması gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki bir şekilde kullanıcıya 24 saat sınırınız olmadan mesaj atmak istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız.

İşte bu durumda yani opt-in yapmanız durumunda kullanıcıya zaman sınırı olmadan gönderebilirsiniz.

Subscription Messaging için de bazı kurallarımız var yine:

  • Subscription mesajı belirli limitli bir mesaj olmalıdır. Yani standart mesajınız gibi dallı budaklı olmamalı.
  • Subscription mesajı sadece belirli bir amaç için olmalıdır. Randevu hatırlatma, özel bir bilgi, reminder vb.
  • Fitness, sağlık, ve finans ile ilgili bilgilendirmeler atılabilir.

Bu durumda yine Review'a göndermek için pagesmessagingsubscriptions izninin de alınması gerekmektedir.

Şimdi bütün bu gölgeler ışığında Facebook Messenger'ı bir marketing tool'u olarak kullanamıyoruz gibi görünüyor. Ancak bir şekilde kullanıcıyı sitenize çekmek ise amaç bu durumda alternatifler geliyor aklıma.

Örnek olarak bir banka Doların yükselmesinde ya da düşmesindeki bir anomali'de müşteriye bunu bilgilendirip daha fazla detay için sitesine yönlendirme yapabilir. Bunun için de elbette Dolar kurundaki ilginç değişikliklerde size haber vermemizi ister misiniz? şeklinde bir onayın da alınması gerekiyor.

İkinci olarak Kullanıcı ile Bot platformunun arasındaki diyaloğu sıcak tutarak 24 saatlik sayacımızı da sürekli sıfırlayabiliriz. Örnek olarak kullanıcıya 24 saat sürenin bitmesine yakın uyku vaktine de gelmeyecek bir zamanda :) bir mesaj gönderilip bir aksiyon yapması istenilebilir. Bu durumda 24 saatlik sayacımız da sıfırlanmış olunur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. ,

Bakalım Sürekli yeni bir şeyler eklenen Facebook Messenger Platformuna ne yenilikler ne kısıtlamalar gelecek hepberaber göreceğiz.