5G bize sınırsız ve hızlı internet olarak geliyor. Samsung şu an yaptığı testlerde 7.5 gigabit hıza ulaştığını açıkladı. Bu hız ile birkaç saniyede HD bir film indirebilirsiniz.

Business olarak düşünürsek eğer insanların firmaların VR ya da AR uygulamalarına herhangi bir hız kısıtına uğramadan bağlanabilmesi demek 5G.

3G ile gerçekten EDGE hızından sonra ulaştığımız hız ile görüntüle görüşmeler video-konferansları kolaylıkla yapablir hale geldik. Ancak hala bu bağlandılarda problemimiz hız ve bandwidth olduğu için malesef aktarım yaptığımız görüntüleri de kalitesini düşürerek sunmaktayız.

Bu arada artırılmış gerçeklik projelerindeki gerçekliğin ne yazık ki kaybolmasına sebep olmakta.

İşte 5G bizim için bunun çözümü. Hadi biraz beyin fırtınası yapalım:

1. Daha hızlı internet Real-Time'a olan yakınsama

Ve hızın arkmasıyla bize 4G'nin de sunamadığı bir bağlantı hızı ile birbirinden eğlenceli video streaming projeleri ortaya çıkacak

2. Mobil Kullanım daha fazla artacak

2020 yılında 6. yaşından büyük insanların %90'ında mobile telefon sahibi olacağı tahmin ediliyor. Yeterince açık mı :)

3. İnternet Bağlantısı daha KABLOSUZ olacak.

5G ile herhangi bir alanda kablo yerine artık kablosuz bağlantı sahibi olacağız. Şu anda örneklerini de gördüğümüz İBB WİFİ, Wispotter gibi örneklerin sayısı daha da artacak.

4. IoT'nin Teknolojik öğe değil Standart olması

Kendi kendine park eden arabalar, akıllı evler, yapay zeka asistanlar...

5. Artırılmış Gerçeklik ve Yapay Zeka Uygulamalar

Evet şuanda da var ancak telefonlarmız ne yazık ki bunları işleyecek hızda değiller. Bu anlamda Cloud sistemlere olan bağlantı hızının artması ile bu teknolojileri kullanan araçların sayısı da artacak.

6. Daha Fazla Cloud

Artık evimizde kocaman harddiskler yerine Amazon'da kullanacağımız kiralık 5-10TB'lık alanlar kullanılacak. Ki ben Resim ve Videolarım için de şu anda kullanıyorum. Telefonum ile çektiğim bütün videolar ve fotoğraflar anında Amazon hesabıma akıyor. Telefondan siliniyor :)

7. Daha Video'lu Projeler

Evet bunu neden yazdım bilmiyorum ama sanki AR ve VR uygulamaları yine böyle videolar üzerinden üretilecek gibi düşünüyorum. Ne de olsa hız derdimiz yok.